Testler

Dodge Charger

Dodge Charger My rating: 5 out of 5

Charger Detroit’li marka Dodge nin eseri bir araç. USA de New York ta gördüğüm kadarı ile zenciler ve orta sınıfa hitap ediyor. Aracı teslim ederken konuşuğum görevliye sordum bu aracı kimler tercih eder diye: Amerikada ne seviyorsan ona binersin belli bir işe veya duruma sahip olman gerekmez. Aracı statü değil de eğlence veya ulaşım aygıtı olarak görüyorlar.

Bende hep bir görüş vardı amerikan markalar ince işçiliğe çok önem vermezler kendi kriterleri rahatlık büyüklük güçlü motor olsun yeter şeklinde. Geçen yıl Tahoe ve bu sene Charger bu görüşü doğruladı. Tabi şöyle F30 340i dolu şekilde 55-60 bin $ iken koca araç yine dolu Yukon da aynı fiyat, elbette premium his beklememek lazım Yukon’dan. Charger 27 binden başlıyor. Bilgi için ise 320i 33 Bin $ dan 328i ise 38 Bin den başlıyor.

Charger geniş iç mekanla karşılıyor sürücüyü ama malzemelerin göze hitabı çok yetersiz. Ben alçak oturup arabanın beni sarmasına alışık olduğum için değişik geliyor hemen kaliteye kafayı takmıyorum. Göğüs dik ve yüksek yerleşimli amerikan hissini veriyor hemen, direksiyon da bu hisse ortak oluyor. Tavan antrasit renkte hemen hoşuma gidiyor, giriş seviyesi de olsa araç içine bütünlük sağlamak adına bunu kullanmışlar. Koltuklar rahat olsa da kumaş his ve görünümü bizdeki firma araçları tadında, ileri geri ve yükseklik ayarlarının elektrikli olması giriş seviyesi araçta çok şaşırtıcı ve premium araçlarda hala giriş seviyesinde bunun aşılmamış olmasını düşündürücü buluyorsunuz. Göstergeler okunaklı ve ortadaki renkli ekran full premium modelleri aratmıyor. Orta ekran ise çok basit kalmış ama dokunmatiğinin duyarlı ve hızlı olması ile kurtarıyor. Düğmelerin hissi ise ayrı bir hüsran, çin maslı hesap makinası kıvamında. Baş mesafeleri önde ve arkada gayet yeterli olsa da aracın heybetinden daha uzun bir arka diz mesafesi beklerdim.

Kendinizi garip bir ortamda buluyorsunuz, malzeme kalitesi firma aracı hissini verirken elektrikli koltuk anahtarsız çalıştırma hatta anhatardan uzaktan çalıştırma, renkli gösterge ekranı vs ile şaşırırken kararan aynaın olmaması sizi tekrar vuruyor.

Kumanda kolları ve düğmeleri kalite hissi vermese de fonksiyonel olarak sorunsuz çalışıyor. Direksiyon çevresinde tek kol var silecek ve far ayarları yapılıyor. Direksiyon kalın ve yeterli çapta üzerindeki düğmeler de büyük ve kolay kullanılır. Normalde vites kulaklarını bekleyeceğiniz yerde radyo kontrol düğmeleri var ve kullanması alışanlık itiyor.

Eğlence ve bilgi sistemi standart kıvamda, farklı gelen pusula ve klima kontrollerine ayrı bir ekran sayfası ve düğmesinin ayrılmış olması idi. Dijital radyoyu da ilk defa denem şansım oldu netliği çok lezzetliydi fakat reklamlardan duyduğumuz kadarı ile abonelikleri 6 aylık 50$ ciavrında onun yerine spotify aboneliği daha mantıklı. Spotify demişken bluetooth çok iyi çalışıyordu.

Sürüş ayrı bir mevzu genişlik ve ağırlık güçle birleşince eğlenceli oluyor. Virajı fena olmasa da hafifde olsa yumuşaklık benim gibi bir üç harfli kullanan kişi için fazla geldi bu konuyu videodan takip etmek daha sağlıklı. Sürüş esnasında farkettiğim izolasyonun yetersiz olduğu idi, şehir içi süratlerde çok başarılı iken biraz sürat artınca çok yol sesi aldı, motor sesi duyulmasa da rüzgar sesinin 120 den sonra başlaması da biraz erken.

Bagaj genişliği muazzamdı bana göre, çok rahat iki tane büyük boy bir tane ufak boy valiz bir sırt çantası bir spor çanta sığdığı gibi sağda sola klasik poşet sokuşturmalık bir sürü alan kaldı.

Dış görünüşünde hafif alçak bakış ve arka kapılardan itibaren artan omuzlar dikkatim çekti. Araba eşkenar dörten gibi arkaya doğru pencere seviyesinden uzaklaşıyordu. Benzer dizayn öğelerini challenger, corvette veya klasik amerikan spor arçlarında görmek mümkün. Spor ruhlu 4 kapı tam boyut sedan. Boyut olarak eşleri 5,E,a6 serisi sayılabilir.

Farları mercekli fakat xenon değildi. Parkları Led şeklinde idi ve en göze çarpan aracın arkasını boydan boya dolanan led arka stoplardı. Başka bir enteresan özellik te far merceklerinin gündüz mor renkte görünmesi idi bu hoş bir dizayn öğesi olmuş.

Yakıt tüketimi ortalama 23 Mpg yani 12 Lt civarı idi ki kiralık v6 bir araç için güzel bir karma değer.

Genel anlamda farklı olduğu için hoşuma giden bir araç oldu fakat şahsi tercihim 2 kapılı Challenger olurdu hem de bizdekinin aksine 2 kapılı model daha ucuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir