Haberler

2019 C Serisi Az Kamuflaj ile Görüntülendi.

Mercedes’in ülkemizde en çok sattığı modeli C serisi de yenilenme rüzgarından nasibini alacak. Premium segmentte gözü olanların illa ki değerlendirdiği model rakiplerine göre daha rahat ve bir tık daha iyi izole idi, kaybettiği noktalar yok değil elbette, makyajda bu noktaların kapatılacağına dair ümitlerim var.

İlk bakışta sadece far ve stop grubu değişmiş gibi izlenirken, özellikle gri aracın fotoğrafında tamponun da azımsanmayacak bir değişim geçireceği göze çarpıyor. Test pilotları ve mühendisler aracın a-b-c sütunlarını, tavanını kapatma gereği duymadıklarına göre değişim beklemiyoruz o alanlarda. Farların Audi deki bölmeli far dizaynına geçebileceği izlenimini verdi bana görüntü fakat şerit şeklindeki kaş devam.

Değişim dışarda aşırı hissedilmezken iç mekanda daha belirgin olacak gibi, öncelikle bilgi ve eğlence sistemini yönlendiren tekerlekten vazgeçilecek gibi, aslında çok ta iyi olur; idrive bu olayda yeterince başarılı Yıldız kendine özgün bir yöntemle gitmeli hem de “touchpad” ve tekerlek birlikteliği gereksiz kalabalıktı! Tekerlek yerine ince bir dokunmatik sensör ve aynı panelde kısayol tuşları izleniyor, direksiyon ise S serilerindeki akıma ayak uydurmuş, biraz kalabalık olsa da göze hoş gözüküyor. Koltuk dizaynında da küçük değişiklikler olacak gibi fakat önümüzdeki aylarda daha kesin konuşabileceğim.

 

Dizayn elbette kafa yorulan bir ekip işi fakat ben tüketici olarak ekran ve göstergenin birleştirilip tamamen dijitale dönmesini isterdim. Tabi şu var Mercedes makyajdan sonra da durmayıp arada güncelleme yapması ile ünlüdür belki bu tarz bir değişim gelebilir ilerde zira bilgi-eğlence sisteminin altyapısının tamamen değişeceği de iddialar arasında.

“Çok ta rafineci takılan bir yazar” şeklinde düşünenler farelerini kapatma tuşuna veya parmaklarını alt+f4 e götürmeden motora geçelim. Mercedes motor konusunda geleneksellikte kitap yazabilir, bıkkınlık verecek derecede az değiştiriyorlar tabi çalışıyorsa dokunmayacaksın elbette ama biz de heyecanlanmak istiyoruz. Haberler arasında yeni bloğa geçileceği konusu var. Bu blokta silindir başına 60 beygir alma hedefi varmış yani 3 silindir 180 Hp bir c180 görebiliriz ilerde! yada 4 silindir 240 Hp bir hesaplı performans aracı, kim bilir?  Teknolojik anlamda ise S serisi için düşünülen elektrik motorundan beslenen kompresör planlanıyormuş, markanın kompresör düşkünlüğü bilinir, güzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum, bekleyip göreceğiz.

Bizim hiç görmediğimiz 6 ileri düz ve benzinli versiyonlarda sunulan 9 ileri şanzıman devam edecekmiş. Dizel versiyona ise sıra muhtemelen 2020 de gelir o zaman da politikalar gereği iptal bile edebilirler ama dizel 1.6 üniteyi 150-160 Hp seviyesine taşıyıp 9 ileri şanzımanla getirseler c200d güzel bir seçenek olur. Bu otomobil 2018 son aylarında satışa sunulacak, gelişmeleri bekliyoruz!

 

Sevgiler, Noyan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir