Ne Nedir Nasıl Yapılır?

Koltuk Isıtma Nedir Nasıl Çıkmıştır?

Koltuk ısıtma nereden çıktı!?

Yazan:Ahmet Korkmaz

 Gününüzde artık B segmentinde bile alabildiğimiz koltuk ısıtma kışın gerçekten çok işe yarar bir özellik. Son zamanlarda dizel araçların artması, dolayısıyla motorun geç ısınması, araç içi sıcaklık normale dönene kadar geçen süre hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor. Bu sebeple çok hızlı devreye giren koltuk ısıtma hayat kurtarıcı olabiliyor.

Benim hatırladığım en eski koltuk ısıtma seneler önce kısa bir süre kullandığımız 1990 model 735i aracımızda vardı. Fakat geçmişine bakıldığında aslında bu teknolojinin çok daha eskiden icat edildiğini öğreniyoruz.

Peki ilk koltuk ısıtmayı kim buldu? Cevap çok şaşırtıcı değil; SAAB. Neredeyse hiç bitmeyen kış mevsiminin yaşandığı İsveç’i düşünürsek bu fikir oldukça normal. Ilginç olan tarafı, SAAB’ın koltuk ısıtmayı tasarlama amacı. Kendi web sitelerinde (Saab History) yer alan açıklamaya göre;

“Elektrik ısıtmalı koltuklar sürücünün bel ağrısının önlenmesi, daha iyi bir sürüş keyfi sağlama ve sonucunda daha fazla güvenlik niyeti ile tasarlanmıştır.”

Yani tam olarak ısınmak için değil de bel ağrısı içinmiş, peki hocam 🙂

SAAB’ın 1972 yılında 99 modeli için verdiği basın açıklamasında ise;

“1972’ye ait bir diğer Saab niteliği olan elektrik ısıtmalı sürücü koltuğu, Saab 95,96 ve 99 modellerinde standarttır. Araba koltuk minderi ve sırtlığında yer alan sistem, iç sıcaklık 14 derecenin altında iken aracın kontağı açıldıktan sonra otomatik olarak çok kısa sürede ısınmaktadır. Koltuk sıcaklığı 28 derecenin üzerine çıktığında termostat kendini kapatmaktadır.

Isıtma sistemi elektrik şoku ihtimaline karşı tamamen güvenlidir ve herhangi rutubet veya sisteme sızabilecek su temasından etkilenmemektedir”

Evet, SAAB ilk koltuk ısıtmayı icat eden marka. Daha doğrusu “kasıtlı” olarak koltuk ısıtmayı sağlayan marka. Fakat daha öncesinde benzer şeyler var mıydı, biraz daha derine inelim.

İlk otomobil prototiplerinden Gurney Steam Carriages’in oturma alanı altından geçen sıcak buhar boruları, Viktoryalıları konforlu ve etkin bir biçimde ıstımayı başarmış 🙂

Bir de Cadillac Fletwood’da yer alan 1966-1968 yılları arasında kullanılmış farklı bir koltuk ısıtma yöntemi var, zamanının parasıyla 60$ gibi yüksek bir ücret karşılığında alınabilen bu özellik şöyle çalışıyormuş; Araçtaki soğutucu su yeterli sıcaklığa ulaştığında sıcaklık arka koltuklara iletiliyormuş. Tabi anlaşılacağı üzere burada motorun çalışması ve ısınması şart. Fakat koltuk altındaki ısıyı ileten karbon-ısıtma pedleri zamanla hasar gördüğünden araçta sigorta şarterlerini attırıyormuş,o nedenle bu sistem daha sonraları kullanılmamış.

Sonuç olarak diyebiliriz ki,günümüzde kullanılan “Elektrik ısıtmalı koltuk” seçeneğini ilk olarak SAAB piyasaya sunmuş, teşekkürler SAAB.

Referans: Jason Torchinsky, jalopnik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir