Haberler

Yeni, Mercedes-Renault ortaklığı ürünü, ufacık motorlar!

Renault ve Daimler ortaklığı 1.6 dizel C serisi çıktığından beri sıkça alaycı muhabbetlerde yerini buldu fakat oldukça da alıcı buldu. Fransız marka şimdilerde Scenic ve Grand Scenic ten başlayarak 158 beygire kadar çıkış sağlayan 1.3 benzinli motorlarını sunmaya hazırlanıyor.

 

1750 Devirden itibaren 250 Nm tork sağlayacağı belirtilen ünitenin 113 ve 138 beygirlik versiyonları da olacak. Elbette çok yüksek bir değer gibi gözükmese de benzinli bir motor için iyi değerler. Smart için fazla güçlü olan motorların A,CLA,C serisine gelip gelmeyeceği merak konusu.

 

Artık sürüş zevkinden çok ekonomiye yönelir olduk ve son derece de haklıyız, gönül istemese de elektrikli araçlara geçiş döneminde muhtemelen ülkemizde bu araçları daha çok göreceğiz zira elektrikli araçların fiyatları ve şarj altyapısının yetersizliği bizi uzun bir süre daha alıkoyacak gibi gözüküyor.

Küçük motorlarda beni en çok heyecanlandıran ise o güçleri çıkarmak için kullandıkları pahalı teknolojiler. Neden pahalı diyorum? Bu motoru ele alırsak; GTR “Godzilla” da kullanılan blok ve silindirin sürtünme oranını azaltmak için kullanılan kaplama teknolojisi kendine yer bulmuş. Bi nevi GTR ruhlu bir motor kullanıyor olacaksınız. Tabi buda Renault’un aynı zamanda Nissan ile olan ortaklığının ürünü. Nissan araba ruhunun dibini yansıtan araçlar üretse de ülkemizde piyasada gezen araçları çok heyecansız.

Noyan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir