Haberler

Euro N Cap ten “0” Yıldız Almak

Son video serimizde acı tesadüftür Punto’yu misafir ediyoruz, İngiltere’de halen satışta olduğu için tekrar değerlendirmeye alınan Punto bu sefer güldürmedi. Yıllar içerisinde her ortamda olduğu gibi Euro N Cap kurumu da kriterlerini değiştirdi. Değişen kriterler gün geçtikçe araç üreticilerini daha da zorlamaya başladı, nasibini son alan ise 12 yıl önce piyasaya sürülen Punto.

Fiat hemen bir açıklama yaptı elbette: 12 yıl önce kendi sınıfında ilk kez 5 yıldız alan Punto’nun yıllar içerisinde bu kaybı yaşamasının normal olduğunu fakat Fiat firması olarak ürettikleri diğer araçların güvenlik konusunda halen yeterli ve öncü modeller olduğunu vurguladılar.

Peki ne sebep oldu? 5 yıldız araba şimdi niye yıldızsız, arabaları satışa mı çıkaralım?? Acele etmeyin, kriterlerde her geçen gün otonom sistemlere verilen önemi arttırılıyor. Punto haliyle yıl itibarı ile hiç bir elektronik sistem öneremiyor, ” TR de çoğu araçta esp vs de yok” hal böyle olunca sınıfta kalıyor.

Yaya güvenliğinden başlarsak, aktif kaput, yaya korumalı kaput, aktif yaya algılama gibi şimdi üretilen çoğu araçtaki sistemlerden yoksun. Çocuk güvenliği konusunda “isofix” seçeceği yok. Diz, yan, kalça-bel koruması sağlayan airbagleri yok. Hal böyle olunca mevcut kriterlerin acımasızlığı karşısında çaresiz kaldı.

Arabayı satalım mı? konusunda ise söyleyebileceğim şu, zaten 1 yıl içerisinde fiyatlar aldı yürüdü, az yakan ideal araçlar, gereken önlemleri aldıktan sonra kullanmaya devam etmekte hiç bir sıkıntı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir