Motorsporları

Toyota Üçüncü aracını da WRC parkurlarına çıkartma kararı aldı.

Esapekka Lappi, Vodafone Rally de Portugal'da [18 - 21 Mayıs] Dünya Ralli Şampiyonasına ilk çıkışını yaptığı sırada duygularını kontrol altında tutacağına söz verdi; bunun nedeni onun için tüm hayatı boyunca beklediği aracı pistlerde kullanma şansı bulması idi.

Geçen yıl WRC 2 şampiyonu Jar-Matti Latvala ve Juho Hänninen'e üç otomobilli bir Toyota Gazoo Yarışı ekibinde katılacak ve Japon üreticinin ilk kez Yaris WRC'lerinin üçlüsüne girmesi sağlanacak.

Lappi, soğuk kanlılığı ile ünlü bir test pilotu olarak Toyota'ya katıldı.

Lappi:
"Yaris WRC'deki ilk yarışıma başlamak benim için çok heyecan verici: hayatım boyunca beklediğim fırsat ama bu yarışın benim için amacı mümkün olduğunca çok veri toplamak. Ekip arabasını daha da geliştirmeliyiz"dedi.

"En önemli şey, bitirmek: Portekiz gibi zorlu bir parkurda yarışı bitirmek asla kolay değil, Kendi tecrübelerim için de bütün aşamalardan geçtiğimden emin olmam lazım, bu yüzden çok sakin ve odaklanmış bir yaklaşım benimseyelim"

Toyota, bu yıl kalan WRC yarışlarının çoğunda Lappi için üçüncü bir otomobil çalıştırarak Yaris WRC'nin gelişimini hızlandırmayı umuyor. Lappi, Portekiz'deki zorlu bir olay öncesi testte süspansiyon, amortisör ve diferansiyel ayarlarını test etmek için Latvala ve Hanninen'e de katıldı.

Takım patronu Tommi Mäkinen, "Portekiz'de test etmek için birkaç yeni şey vardı, süspansiyon ve diğer bileşenler de var, ancak hava gerçekten kötüydü, sonuçlarımızın ne kadar gerçekçi olduğunu bilmek zor" dedi.

"Her ne kadar hala bilinmeyen birçok şey olmasına rağmen çakıl üzerine ileri adımlar atmayı umuyoruz, yıl boyunca yaptığımız gibi arabayı adım adım geliştiriyoruz.Bunun için üçüncü test arabamız yardım edecek. Portekiz'de Esapekka ve Janne ile kesinlikle ekstra bilgi vereceğiz "dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir