Haberler

Yeni BMW 3 Serisi 2018 G20 “1.6 Dizeli Geliyor!”

Germen üreticiler her 7 yılda bir modellerini yenileme gibi bir düzene sahip, seneye de geleneği bozmayacaklar gibi duruyor, hal böyleyken genç ve arabaya hevesli kesimin göz bebeği olan 3 serisinin f30 kasa kodlu temsilcisinin ise yüzü eskimeye başlamıştı ve bu değişim iyi olacak.

BMW her zaman ön planda sürüş hissi ve dinamikliği ön planda tutar fakat e39 gibi rahatlığı ile göz doldurmuş modelleri de mevcut. G20 ise bu akıma klndini kaptırmış gibi duruyor, e90 kullanıcıları f30 ilk çıktığı zaman f30 çok şey kaybetmiş çok yumuşak gibi yorumlarda bulunmuşlardı, G20 de ise istikamet değişmemiş, mühendislerin açıklamalarına göre yeni 3 serisi sürüş zevki arayanlara hitap edeceği gibi gözümüze-dokunma hislerimize hitap etmeyi, işçiliği-yapım kalitesi ve malzemelerinin rafine lezzeti bırakması gibi konuları da hedefliyor. Bunu yabancı yazarlar da ifade ediyor bana özel bir ifade değil: “Audi ve Mercedes’i iç mekan kalitesinde yakalamayı hedefliyorlar”

Fotoğraflara baktığımda gözüme çarpanlar A sütunu ve tavanda iddialı değişikliklerin olmadığı, ön panjurun makyajsız e90 larda olduğu gibi kaputtaki çentikli alanlara oturacağı. İç mekanda ise büyük kardeşi G30 daki esintiler hakim. Bunun istisnası vites topuzu, aslında vites topuzu G10 7 serisi ile yeni değişti ve çok ta şık oldu 5 serisinde de bu kullanılıyor ama fotoğraflardaki vites topuzunun şekli daha kaba, insanın aklına acaba 8 ileri ZF den vazgeçiliyor mu? sorusu geliyor. Hele dizelde aisin veya çift kavrama mı gelecek?  şüpheleri depreşiyor. Zira biz BMW yi 8 ileri ZF ile sevdik.

Opsiyonlarda ise haliyle çeşitlilik artacak gibi, lüks modellerde ileri özelliklere sahip ana üniteler sunulması planlanıyor,

M Sport modellerinde ise “ülkemizde sunulur mu o paketler bilmem” M fren sistemleri ve motorda güç artışı paket dahilinde olacakmış yani aldığınız m-sport BMW ler mantıklı olduğu gibi daha güçlü olacakmış.

Motor demişken isimlendirmeler de değişecek, artık 1.5 benzinli üniteler 316i olarak adlandırılacak ve hali hazırda 1 serilerinde kullanılan 122 beygirlik 1.6 dizel ünite nihayet 3 serisinde de sunulacakmış. Gönül ister ki 140-150 gibi bir değer olsun fakat yurtdışında hacimden ziyade emisyona göre vergilendirme olduğu için 316d yi güçlendirmek yerine 320d yi daha “eficient dynamic” yapmak AR-GE anlamında daha düşük maliyetli.

Uzun lafın kısası merakla bekliyoruz, iç mekan iddia ettikleri gibi olursa belki ben de düşünürüm ileride.(muhtemelen makyajdan sonra 😀 )

Sevgiler, Noyan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir