Testler

E180 İnceleme

Kasa kodlarıyla konuşmak ağzımıza takılmış, bu incelemede kullandığımız araç ta Mercedes’in w212 kodlu yani benim kullandığım namı diğer “hacı reis” modeline gelen güncelleme, w213 E180.

Bu kasa markanın E sınıfı için ürettiği 5. jenerasyon, 2016-dan beri satışta şu an. 48 ayda dizayn edilen bu kasa için 1200 den fazla prototip ve 12 milyondan fazla test kilometresi yapılmış. Mersedes w212’ye yaptığı şaşırtıcı bir milyar Euro’luk makyaj yatırımından sonra yeni S ve yeni C sınıfının dizaynını katarak yeni E serisini ortaya çıkarmış.

5. jenerasyon model yeni C ve S serilerini kullandığı MRA isimli platformda üretilmiş ve boyca bir önceki modelden 43 milimetre daha uzun. Aks aralığı 65 milimetre uzarken 2 milimetre daralmış ve 6 milimetre basıklaşmış araç.

Arabaya oturduğum zaman ilk gözüme çarpan iç mekanın daha ferah olması ve göğüs-cam mesafesinin kısalması idi biraz daha yükseğe konumlandırılmış olsa da göğüs, o Mercedes’teki bizim kasalardaki eski tank hissi biraz azalmıştı, Tabii şuan beni bu düşüncelere sevk eden sürüş esnasında arabanın atikliği idi, Yenilenen 9 ileri şanzıman sayesinde o eski ağırbaşlılık biraz daha yerini sürücüyü sürüşe dahil eden sportif sürüşe bırakmıştı. Bu noktada akıllara gelen soru ise bir önceki kasa E180 deki o hantal, isteksiz hislerin kalıp kalmadığı; rahatlıkla ifade edebilirim ki yeni E180 bu konuda F10 520i yi aratmayacak düzeyde.

Donanım paketleri, aracın satışta olduğu sürece daha da zenginleşeceğini düşünerek söylüyorum ki şuan donanım paketleri mersedes deki ağırlığı biraz baltalıyor, koltukların orta kısmında kullanılan kumaş ve orta konsolda kullanılan parlak siyah trim aracı bir alt sınıf gibi gösteriyor. Elbette bu Mercedes’e has birşey değil, yeni 5 serisinde de bu tarz örnekler görmek mümkün, ümidim şudur ki ileride daha zengin donanımlı araçları göreceğiz.

Değişen bir başka konu ise sürüş ise dinamiği, ilk etapta rahatlıktan ödün verilmiş gibi bir his oluşuyor fakat bir süre kullandıktan sonra yeni 5 serisini kullanma şansı buldum, buradan şunu söyleyebilirim ki mersedes sürüşü her zaman daha rahat, Sizi bu şüpheye düşüren durumlardan biri de RFT lastik kullanması elbette.

Hem sürüş için hem de içeriye oturduğunuzda göz zevki için hem de barındırdığı teknolojiler göz önünde bulundurularak yeni E serisini sipariş verirken geliştirmiş gösterge paneli ve command sipariş verilmesi uygun bence, iki tane 30 cm lik ekran iç mekana farklı bir hava katıyor.

İç mekan mesafeleri, önceki kasada olduğu gibi gayet yeterli tek söyleyeceğim ön tarafta yani şoför ve yolcu için de geçerli, baş mesafesinin dizayndan dolayı biraz daha azaldığını hissettim. Bagaj hacimleri ve Mercedes te her zaman zaten yeterlidir.

300 000 TL nin altında bir bütçeniz varsa ve sıfır kilometre, premium bir sedan arıyorsanız, açıkçası E180 sizin için biçilmiş bir kaftan diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir