Haberler

Yeni! M3 CS e46 M3 CSL’e göz kırpıyor

BMW performans modelleri araçlara ilgili insanların hep ilgisini çekmiştir hatta satışlarında da önemli etkisi olmakta zira bu modeller orijinale yakın dizaynları ve ülkemizde “aftermarket” dediğimiz Tayvan, Çin ürünü setlerin ucuzluğu sayesinde de belki de takliti en çok yapılan modeller.

Arada da BMW bu modellere güncel özellikler ekliyor ve çoğu zaman bunlar hafifletme ve performansı arttırmaya yönelik oluyor, eskiden D sınıfı modeller M3-M3 coupe şeklinde adlandırılırken artık M3-M4 şeklinde ayrılıyor. M4 GTS te buna bir örnek.

Son çıkan yenilik ise M3 CS, 460 beygire yükseltilen gücü yanısıra hafifletilmiş kaput, tavan, bagaj kapağı, arka spoiler, arka difüzör, göğüs kısmı ve koltukları ile 0-100 değerini 3,9 saniyede başarıyor. M3-M4 sahipleri rahat durmayıp modifikasyon işlerine girseler de BMW tarafından bir nevi modifiye edilmiş modelleri almak daha mantıklı ve zevkli duruyor. Hafiflemelerde en önemli etken karbon fiber kullanımı, fakat benim dikkatimi çeken ön göğüsteki hafiflemeyi nasıl başardıkları. Bagaj havuzu da aluminyum malzeme tercih edilmiş. 1200 adet üretilmesi planlanan araç, koleksiyonlarda yerini almayı bekliyor.

Hatırlarsınız ki e46 da M3 CSL de hafifletilmiş öğeleri ve sınırlı üretimi ile BMW nin bu politikasının en ünlü örneği.

Ülkemizde ne yazık ki. seçilmiş kişilerin sahip olabildiği bu modeller ekonomik sebepler ile baz araçların üzerine proje adı altında sonradan yapılan kaporta, boya, ekleme işlemleri ile ileri derecede taklit ediliyor. Hatta elektronik elemanları takılıyor fakat sadece göze hitap eden modeller fonksiyonellikten oldukça uzak, iç mekana-herşeyin sorunsuz çalışmasına takmış biri olarak benim bu konuya yaklaşımım aynı maliyetlere daha eski model güçlü araçlar almak yönünde.

Neyse bu kadar serzenişten sonra sizleri görüntülerle baş başa bırakıyorum.

Noyan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir